News \

Grammy Nominations 2016: Taylor Swift, the Weeknd, Kendrick Lamar, and More

Ed Sheeran, Courtney Barnett, and many more make this year's cut

The Grammy Award nominations for 2016 have just been announced, and predictably, Taylor Swift’s 1989 and Kendrick Lamar’s To Pimp A Butterfly have racked up many of the proceedings’ highest honors.

Multi-Grammy winner Alicia Keys revealed four of the biggest categories on CBS this morning, including Best New Artist — Courtney Barnett, James Bay, Sam Hunt, Tori Kelly, Meghan Trainor — as well as Record of the Year — “Really Love” by D’Angelo and the Vanguard, “Uptown Funk” by Mark Ronson and Bruno Mars, “Thinking Out Loud” by Ed Sheeran, Taylor Swift’s “Blank Space,” and the Weeknd’s “Can’t Feel My Face.”

Nominated for Song of the Year are “Alright” by Kendrick Lamar, Swift’s “Blank Space,” “Girl Crush” by country act Little Big Town, “See You Again” by Wiz Khalifa and Charlie Puth, and “Thinking Out Loud” by Ed Sheeran.

The award show’s biggest category, Album of the Year, is filled with solid picks, including Sound and Color by Alabama Shakes, SPIN’s Album of the Year To Pimp A Butterfly by Kendrick Lamar, country darling Chris Stapleton’s Traveller, Swift’s 1989, and the Weeknd’s Beauty Behind the Madness.

Lamar leads the pack of nominees with the most nominations, racking up 11 of them.

Alabama Shakes also earned a nod for Best Alternative Album, along with Tame Impala’s Currents and Björk’s Vulnicura. The nominees for Best Rock Album include Death Cab For Cutie’s Kintsugi and Muse’s Drones. 

Jamie xx, Disclosure, Caribou, and the Skrillex and Diplo collaboration Jack Ü all were nominated for Best Dance/Electronic Album. Leon Bridges snagged a Best R&B Album nomination for Coming Home.

The 2016 Grammy Awards air on Monday, February 15 (yes, the ceremony’s moved to a Monday night this year) at 8 p.m. EST on CBS. Stay tuned for additional nominees as they trickle in later this morning.

Best Pop Solo Performance:
Kelly Clarkson, “Heartbeat Song”
Ellie Goulding, “Love Me Like You Do”
Ed Sheeran, “Thinking Out Loud”
Taylor Swift, “Blank Space”
The Weeknd, “Can’t Feel My Face”

Best Pop Duo/Group Performance:
Florence + the Machine, “Ship to Wreck”
Maroon 5, “Sugar”
Mark Ronson feat. Bruno Mars, “Uptown Funk”
Taylor Swift feat. Kendrick Lamar, “Bad Blood”
Wiz Khalifa feat. Charlie Puth, “See You Again”

Best Traditional Pop Vocal Album:
Tony Bennett & Bill Charlap, The Silver Lining: The Songs of Jerome Kern
Bob Dylan, Shadows in the Night
Josh Groban, Stages
Seth MacFarlane, No One Ever Tells You
Barry Manilow and Various Artists, My Dream Duets

Best Pop Vocal Album:
Kelly Clarkson, Piece By Piece
Florence + the Machine, How Big, How Blue, How Beautiful
Mark Ronson, Uptown Special
Taylor Swift, 1989
James Taylor, Before This World

Best Dance Recording:
Above & Beyond feat. Zoë Johnston, “We’re All We Need”
The Chemical Brothers, “Go”
Flying Lotus feat. Kendrick Lamar, “Never Catch Me”
Galantis, “Runaway (U & I)”
Skrillex And Diplo With Justin Bieber, “Where Are Ü Now”

Best Dance/Electronic Album:
Our Love, Caribou
Born In The Echoes, The Chemical Brothers
Caracal, Disclosure
In Colour, Jamie XX
Skrillex And Diplo Present Jack Ü, Skrillex And Diplo

Best Contemporary Instrumental Album:
Guitar In The Space Age!, Bill Frisell
Love Language, Wouter Kellerman
Afrodeezia, Marcus Miller
Sylva, Snarky Puppy & Metropole Orkest
The Gospel According To Jazz, Chapter IV, Kirk Whalum

Best Rock Performance:
“Don’t Wanna Fight,” Alabama Shakes
“What Kind Of Man,” Florence + the Machine
“Something From Nothing,” Foo Fighters
“Ex’s & Oh’s,” Elle King
“Moaning Lisa Smile,” Wolf Alice

Best Metal Performance:
“Identity,” August Burns Red
“Cirice,” Ghost
“512,” Lamb Of God
“Thank You,” Sevendust
“Custer,” Slipknot

Best Rock Song:
“Don’t Wanna Fight,” Alabama Shakes, songwriters (Alabama Shakes)
“Ex’s & Oh’s,” Dave Bassett & Elle King, songwriters (Elle King)
“Hold Back The River,” Iain Archer & James Bay, songwriters (James Bay)
“Lydia,” Richard Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)
“What Kind Of Man,” John Hill, Tom Hull & Florence Welch, songwriters (Florence + the Machine)

Best Rock Album:
Chaos And The Calm, James Bay
Kintsugi, Death Cab For Cutie
Mister Asylum, Highly Suspect
Drones, Muse
.5: The Gray Chapter, Slipknot

Best Alternative Album: 
Sound & Color, Alabama Shakes
Vulnicura, Björk
The Waterfall, My Morning Jacket
Currents, Tame Impala
Star Wars, Wilco

Best R&B Performance:
“If I Don’t Have You,” Tamar Braxton
“Rise Up,” Andra Day
“Breathing Underwater,” Hiatus Kaiyote
“Planes,” Jeremih feat. J. Cole
“Earned It (Fifty Shades Of Grey),” The Weeknd

Best Traditional R&B Performance:
“He Is,” Faith Evans
“Little Ghetto Boy,” Lalah Hathaway
“Let It Burn,” Jazmine Sullivan
“Shame,” Tyrese
“My Favorite Part Of You,” Charlie Wilson

Best R&B Song:
“Coffee,” Brook Davis & Miguel Pimentel, songwriters (Miguel)
“Earned It (Fifty Shades Of Grey),” Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye, songwriters (The Weeknd)
“Let It Burn,” Kenny B. Edmonds, Jazmine Sullivan & Dwane M. Weir II, songwriters (Jazmine Sullivan)
“Really Love,” D’Angelo & Kendra Foster, songwriters (D’Angelo And The Vanguard)
Track from: Black Messiah
“Shame,” Warryn Campbell, Tyrese Gibson & DJ Rogers Jr, songwriters (Tyrese)

Best Urban Contemporary Album
Ego Death, The Internet
You Should Be Here, Kehlani
Blood, Lianne La Havas
Wildheart, Miguel
Beauty Behind The Madness, The Weeknd

Best R&B Album:
Coming Home, Leon Bridges
Black Messiah, D’Angelo And The Vanguard
Cheers To The Fall, Andra Day
Reality Show, Jazmine Sullivan
Forever Charlie, Charlie Wilson

Best Rap Performance: 
“Apparently,” J. Cole
“Back To Back,” Drake
“Trap Queen,” Fetty Wap
“Alright,” Kendrick Lamar
“Truffle Butter,” Nicki Minaj Featuring Drake & Lil Wayne
“All Day,” Kanye West Featuring Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney

Best Rap/Sung Collaboration:
“One Man Can Change The World,” Big Sean feat. Kanye West & John Legend
“Glory,” Common & John Legend
“Classic Man,” Jidenna feat. Roman GianArthur
“These Walls,” Kendrick Lamar feat. Bilal, Anna Wise & Thundercat
“Only,” Nicki Minaj feat. Drake, Lil Wayne & Chris Brown

Best Rap Song:
“All Day,” Ernest Brown, Tyler Bryant, Sean Combs, Mike Dean, Rennard East, Noah Goldstein, Malik Yusef Jones, Karim Kharbouch, Allan Kyariga, Kendrick Lamar, Paul McCartney, Victor Mensah, Charles Njapa, Che Pope, Patrick Reynolds, Allen Ritter, Kanye West, Mario Winans & Cydel Young, songwriters (Kanye West feat. Theophilus London, Allan Kingdom & Paul McCartney)
“Alright,” Kendrick Duckworth, Mark Anthony Spears & Pharrell Williams, songwriters (Kendrick Lamar)
“Energy,” Richard Dorfmeister, A. Graham, Markus Kienzl, M. O’Brien, M. Samuels & Phillip Thomas, songwriters (Drake)
“Glory,” Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend)
“Trap Queen,” Tony Fadd & Willie J. Maxwell, songwriters (Fetty Wap)

Best Rap Album:
2014 Forest Hills Drive, J. Cole
Compton, Dr. Dre
If Youre Reading This Its Too Late, Drake
To Pimp A Butterfly, Kendrick Lamar
The Pinkprint, Nicki Minaj

Best Country Solo Performance:
“Burning House,” Cam
“Traveller,” Chris Stapleton
“Little Toy Guns,” Carrie Underwood
“John Cougar, John Deere, John 3:16,” Keith Urban
“Chances Are,” Lee Ann Womack

Best Country/Duo Group Performance:
“Stay A Little Longer,” Brothers Osborne
“If I Needed You,” Joey+Rory
“The Driver,” Charles Kelley, Dierks Bentley & Eric Paslay
“Girl Crush,” Little Big Town
“Lonely Tonight,” Blake Shelton Featuring Ashley Monroe

Best Country Song:
“Chances Are,” Hayes Carll, songwriter (Lee Ann Womack)
“Diamond Rings And Old Barstools,” Barry Dean, Luke Laird & Jonathan Singleton, songwriters (Tim McGraw)
“Girl Crush,” Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Little Big Town)
“Hold My Hand,” Brandy Clark & Mark Stephen Jones, songwriters (Brandy Clark)
Track from: 12 Stories
“Traveller,” Chris Stapleton, songwriter (Chris Stapleton)

Best Country Album:
Montevallo, Sam Hunt
Pain Killer, Little Big Town
The Blade, Ashley Monroe
Pageant Material, Kacey Musgraves
Traveller, Chris Stapleton

Best New Age Album:
Grace, Paul Avgerinos
Bhakti Without Borders, Madi Das
Voyager, Catherine Duc
Love, Peter Kater
Asia Beauty, Ron Korb

Best Improvised Jazz Solo:
“Giant Steps,” Joey Alexander, soloist
“Cherokee,” Christian McBride, soloist
“Arbiters Of Evolution,” Donny McCaslin, soloist
“Friend Or Foe,” Joshua Redman, soloist
“Past Present,” John Scofield, soloist

Best Jazz Vocal Album:
Many A New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein, Karrin Allyson
Find A Heart, Denise Donatelli
Flirting With Disaster, Lorraine Feather
Jamison, Jamison Ross
For One To Love, Cécile McLorin Salvant

Best Jazz Instrumental Album:
My Favorite Things, Joey Alexander
Breathless, Terence Blanchard Featuring The E-Collective
Covered: Recorded Live At Capitol Studios, Robert Glasper & The Robert Glasper Trio
Beautiful Life, Jimmy Greene
Past Present, John Scofield

Best Large Jazz Ensemble Album:
Lines Of Color, Gil Evans Project
Köln, Marshall Gilkes & WDR Big Band
Cuba: The Conversation Continues, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
The Thompson Fields, Maria Schneider Orchestra
Home Suite Home, Patrick Williams

Best Latin Jazz Album:
Made In Brazil, Eliane Elias
Impromptu, The Rodriguez Brothers
Suite Caminos, Gonzalo Rubalcaba
Intercambio, Wayne Wallace Latin Jazz Quintet
Identities Are Changeable, Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song:
“Worth [Live],” Anthony Brown & Group Therapy; Anthony Brown, songwriter
“Wanna Be Happy?,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
“Intentional,” Travis Greene; Travis Greene, songwriter
“How Awesome Is Our God [Live],” Israel & Newbreed Featuring Yolanda Adams; Neville Diedericks, Israel Houghton & Meleasa Houghton, songwriters
“Worth Fighting For [Live],” Brian Courtney Wilson; Aaron Lindsey & Brian Courtney Wilson, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
“Holy Spirit, Francesca Battistelli
“Lift Your Head Weary Sinner (Chains),” Crowder; Ed Cash, David Crowder & Seth Philpott, songwriters
“Because He Lives (Amen),” Matt Maher
“Soul On Fire,” Third Day feat. All Sons & Daughters; Tai Anderson, Brenton Brown, David Carr, Mark Lee, Matt Maher & Mac Powell, songwriters
“Feel It,” Tobymac feat. Mr. Talkbox; Cary Barlowe, David Arthur Garcia & Toby McKeehan, songwriters

Best Gospel Album:
Destined To Win [Live], Karen Clark Sheard
Living It, Dorinda Clark-Cole
One Place Live, Tasha Cobbs
Covered: Alive In Asia [Live] (Deluxe), Israel & Newbreed
Life Music: Stage Two, Jonathan McReynolds

Best Contemporary Christian Music Album:
Whatever The Road, Jason Crabb
How Can It Be, Lauren Daigle
Saints And Sinners, Matt Maher
This Is Not A Test, Tobymac
Love Ran Red, Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album: 
Still Rockin’ My Soul, The Fairfield Four
Pray Now, Karen Peck & New River
Directions Home (Songs We Love, Songs You Know), Point Of Grace

Best Latin Pop Album
Terral, Pablo Alborán
Healer, Alex Cuba
A Quien Quiera Escuchar (Deluxe Edition), Ricky Martin
Sirope, Alejandro Sanz
Algo Sucede, Julieta Venegas

Best Latin Rock, Urban, or Alternative Album:
Amanecer, Bomba Estereo
Mondongo, La Cuneta Son Machín
Hasta La Raíz, Natalia Lafourcade
Caja De Música, Monsieur Periné
Dale, Pitbull

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Mi Vicio Mas Grande, Banda El Recodo De Don Cruz Lizarraga
Ya Dime Adiós, La Maquinaria Norteña
Zapateando, Los Cojolites
Realidades – Deluxe Edition, Los Tigres Del Norte
Tradición, Arte Y Pasión, Mariachi Los Camperos De Nati Cano

Best Tropical Latin Album: 
Tributo A Los Compadres: No Quiero Llanto, José Alberto “El Canario” & Septeto Santiaguero
Son De Panamá, Rubén Blades With Roberto Delgado & Orchestra
Presente Continuo, Guaco
Todo Tiene Su Hora, Juan Luis Guerra 4.40
Que Suenen Los Tambores, Victor Manuelle

Best American Roots Performance: 
“And Am I Born To Die,” Béla Fleck & Abigail Washburn
“Born To Play Guitar,” Buddy Guy
“City Of Our Lady,” The Milk Carton Kids
“Julep,” Punch Brothers
“See That My Grave Is Kept Clean,” Mavis Staples

Best American Roots Song: 
“All Night Long,” Raul Malo, songwriter (The Mavericks)
“The Cost Of Living,” Don Henley & Stan Lynch, songwriters (Don Henley & Merle Haggard)
“Julep,” Chris Eldridge, Paul Kowert, Noam Pikelny, Chris Thile & Gabe Witcher, songwriters (Punch Brothers)
“The Traveling Kind,” Cory Chisel, Rodney Crowell & Emmylou Harris, songwriters (Emmylou Harris & Rodney Crowell)
“24 Frames,” Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell)

Best Americana Album:
The Firewatcher’s Daughter, Brandi Carlile
The Traveling Kind, Emmylou Harris & Rodney Crowell
Something More Than Free, Jason Isbell
Mono, The Mavericks
The Phosphorescent Blues, Punch Brothers

Best Bluegrass Album:
Pocket Full Of Keys, Dale Ann Bradley
Before The Sun Goes Down, Rob Ickes & Trey Hensley
In Session, Doyle Lawson & Quicksilver
Man Of Constant Sorrow, Ralph Stanley & Friends
The Muscle Shoals Recordings, The Steeldrivers

Best Blues Album:
Descendants Of Hill Country, Cedric Burnside Project
Outskirts Of Love, Shemekia Copeland
Born To Play Guitar, Buddy Guy
Worthy, Bettye LaVette
Muddy Waters 100, John Primer & Various Artists

Best Folk Album:
Wood, Wire & Words, Norman Blake
Béla Fleck And Abigail Washburn, Béla Fleck & Abigail Washburn
Tomorrow Is My Turn, Rhiannon Giddens
Servant Of Love, Patty Griffin
Didn’t He Ramble, Glen Hansard

Best Regional Roots Music Album:
Go Go Juice, Jon Cleary
La La La La, Natalie Ai Kamauu
Kawaiokalena, Keali’i Reichel
Get Ready, The Revelers
Generations, Windwalker And The MCW

Best Reggae Album:
Branches Of The Same Tree, Rocky Dawuni
The Cure, Jah Cure
Acousticalevy, Barrington Levy
Zion Awake, Luciano
Strictly Roots, Morgan Heritage

Best World Music Album:
Gilbertos Samba Ao Vivo, Gilberto Gil
Sings, Angelique Kidjo
Music From Inala, Ladysmith Black Mambazo With Ella Spira & The Inala Ensemble
Home, Anoushka Shankar
I Have No Everything Here, Zomba Prison Project

Best Children’s Album:
¡Come Bien! Eat Right!, José-Luis Orozco
Dark Pie Concerns, Gustafer Yellowgold
Home, Tim Kubart
How Great Can This Day Be, Lori Henriques
Trees, Molly Ledford & Billy Kelly

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books, and Storytelling):
Blood On Snow (Jo Nesbø), Patti Smith
Brief Encounters: Conversations, Magic Moments, And Assorted Hijinks, Dick Cavett
A Full Life: Reflections at Ninety, Jimmy Carter
Patience And Sarah (Isabel Miller), Janis Ian & Jean Smart
Yes Please, Amy Poehler (& Various Artists)

Best Comedy Album:
Back To The Drawing Board, Lisa Lampanelli
Brooklyn, Wyatt Cenac
Happy. And A Lot., Jay Mohr
Just Being Honest, Craig Ferguson
Live At Madison Square Garden, Louis C.K.

Best Musical Theater Album:
An American In Paris
Fun Home
The King And I
Something Rotten!

Best Compilation Soundtrack for Visual Media:
Empire: Season 1
Fifty Shades Of Grey
Glen Campbell: I’ll Be Me
Pitch Perfect 2

Best Score Soundtrack for Visual Media:
The Imitation Game
The Theory Of Everything

Best Song Written for Visual Media:
“Earned It (Fifty Shades Of Grey),” Ahmad Balshe, Stephan Moccio, Jason Quenneville & Abel Tesfaye, songwriters (The Weeknd) (Track from: Fifty Shades Of Grey)
“Glory,” Lonnie Lynn, Che Smith & John Stephens, songwriters (Common & John Legend) (Track from: Selma)
“Love Me Like You Do,” Savan Kotecha, Max Martin, Tove Nilsson, Ali Payami & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Ellie Goulding) (Track from: Fifty Shades Of Grey)
“See You Again,” Andrew Cedar, Justin Franks, Charles Puth & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa Featuring Charlie Puth) (Track from: Furious 7)
“Til It Happens To You,” Lady Gaga & Diane Warren, songwriters (Lady Gaga) (Track from: The Hunting Ground)

Best Instrumental Composition:
“The Afro Latin Jazz Suite,” Arturo O’Farrill, composer (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra Featuring Rudresh Mahanthappa) (Track from: Cuba: The Conversation Continues)
“Civil War,” Bob Mintzer, composer (Bob Mintzer Big Band) (Track from: Get Up!)
“Confetti Man,” David Balakrishnan, composer (Turtle Island Quartet) (Track from: Confetti Man)
“Neil,” Rich DeRosa, composer (University Of North Texas One O’Clock Lab Band) (Track from: Lab 2015)
“Vesper,” Marshall Gilkes, composer (Marshall Gilkes & WDR Big Band) (Track from: Köln)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:
“Bruno Mars,” Paul Allen, Troy Hayes, Evin Martin & J Moss, arrangers (Vocally Challenged)
“Dance Of The Sugar Plum Fairy,” Ben Bram, Mitch Grassi, Scott Hoying, Avi Kaplan, Kirstin Maldonado & Kevin Olusola, arrangers (Pentatonix) (Track from: That’s Christmas To Me)
“Do You Hear What I Hear?,” Armand Hutton, arranger (Committed) (Track from: Home For Christmas)
“Ghost Of A Chance,” Bob James, arranger (Bob James & Nathan East) (Track from: The New Cool)
“You And The Night And The Music,” John Fedchock, arranger (John Fedchock New York Big Band) (Track from: Like It Is)

Best Arrangement, Instruments, and Vocals:
“Be My Muse,” Shelly Berg, arranger (Lorraine Feather)
“52nd & Broadway,” Patrick Williams, arranger (Patrick Williams Featuring Patti Austin) (Track from: Home Suite Home)
“Garota De Ipanema,” Otmaro Ruiz, arranger (Catina DeLuna Featuring Otmaro Ruiz) (Track from: Catina Deluna Lado B Brazilian Project Featuring Otmaro Ruiz)
“Sue (Or In A Season Of Crime),” Maria Schneider, arranger (David Bowie)
(Track from: Nothing Has Changed)
“When I Come Home,” Jimmy Greene, arranger (Jimmy Greene With Javier Colon) (Track from: Beautiful Life)

Best Recording Package:
Alagoas, Alagoas
Bush, Snoop Dogg
How Big, How Blue, How Beautiful (Deluxe Edition), Florence + the Machine
My Happiness, Elvis Presley
Still The King: Celebrating The Music Of Bob Wills And His Texas Playboys, Asleep at the Wheel

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
​Beneath The Skin​ (Deluxe Box Set), Of Monsters and Men
I Love You, Honeybear (Limited Edition Deluxe Vinyl), Father John Misty
The Rise & Fall Of Paramount Records, Volume Two (1928-32)​, Various Artists
​Sticky Fingers​ (Super Deluxe Edition), The Rolling Stones
30 Trips Around The Sun​, Grateful Dead
What A Terrible World, What A Beautiful World (Deluxe Box Set), The Decemberists

Best Album Notes:
Folksongs Of Another America: Field Recordings From The Upper Midwest, 1937-1946, Various Artists (James P. Leary, Album Notes Writer)
Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection, Lead Belly (Jeff Place, Album Notes Writer)
Love Has Many Faces: A Quartet, A Ballet, Waiting To Be Danced, Joni Mitchell
(Joni Mitchell, Album Notes Writer)
Portrait Of An American Singer​, Tennessee Ernie Ford (Ted Olson, Album Notes Writer)
Songs Of The Night: Dance Recordings, 1916-1925​, Joseph C. Smith’s Orchestra (Ryan Barna, Album Notes Writer)

Best Historical Album:
The Basement Tapes Complete: The Bootleg Series Vol. 11, Bob Dylan and the Band
The Complete Concert By The Sea, Erroll Garner
Native North America (Vol. 1): Aboriginal Folk, Rock, And Country 1966–1985,  Various Artists
Parchman Farm: Photographs And Field Recordings, 1947–195​, Various Artists
Songs My Mother Taught Me, Fannie Lou Hamer

Best Engineered Album, Non-Classical:
Before This World, James Taylor (Dave O’Donnell, Engineer; Ted Jensen, Mastering Engineer)
Currency Of Man, Melody Gardot (Maxime Le Guil, Engineer; Bernie Grundman, Mastering Engineer)
Recreational Love, The Bird and the Bee (Greg Kurstin & Alex Pasco, Engineers; Emily Lazar, Mastering Engineer)
Sound & Color, Alabama Shakes (Shawn Everett, Engineer; Bob Ludwig, Mastering Engineer)
Wallflower, Diana Krall (Steve Price, Jochem van der Saag & Jorge Vivo, Engineers; Paul Blakemore, Mastering Engineer)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Jeff Bhasker
Dave Cobb
Larry Klein
Blake Mills

Best Remixed Recording, Non-Classical:
“Berlin By Overnight (CFCF Remix),” Daniel Hope Interpreting Max Richter
“Hold On (Fatum Remix),” JES, Shant, & Clint Maximus
“Runaway (U & I) (Kaskade Remix),” Galantis
“Say My Name (RAC Remix),” Odesza feat. Zyra
“Uptown Funk (Dave Audé Remix),” Mark Ronson feat. Bruno Mars

Best Surround Sound Album:
Amdahl: Astrognosia & Aesop, Morten Lindberg, Surround Mix Engineer; Morten Lindberg, Surround Mastering Engineer; Morten Lindberg, Surround Producer
Amused To Death, James Guthrie, Surround Mix Engineer; James Guthrie & Joel Plante, Surround Mastering Engineers; James Guthrie, Surround Producer
Magnificat, Morten Lindberg, Surround Mix Engineer; Morten Lindberg, Surround Mastering Engineer; Morten Lindberg, Surround Producer
Shostakovich: Symphony No. 7, Erdo Groot, Surround Mix Engineer; Erdo Groot, Surround Mastering Engineer; Philip Traugott, Surround Producer
Spes, Morten Lindberg, Surround Mix Engineer; Morten Lindberg, Surround Mastering Engineer; Morten Lindberg, Surround Producer

Best Engineered Album, Classical:
Ask Your Mama, Leslie Ann Jones, John Kilgore, Nora Kroll-Rosenbaum & Justin Merrill, Engineers; Patricia Sullivan, Mastering Engineer
Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2, ‘Le Double,’ Dmitriy Lipay, Engineer; Alexander Lipay, Mastering Engineer
Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria, Robert Friedrich, Engineer; Michael Bishop, Mastering Engineer
Rachmaninoff: All-Night Vigil, Beyong Joon Hwang & John Newton, Engineers; Mark Donahue, Mastering Engineer
Saint-Saëns: Symphony No. 3, ‘Organ,’ Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, Engineers; Keith O. Johnson, Mastering Engineer

Producer Of The Year, Classical:
Blanton Alspaugh
Manfred Eicher
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Dan Merceruio
Judith Sherman

Best Orchestral Performance:
Bruckner: Symphony No. 4, Manfred Honeck, Conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
Dutilleux: Métaboles​; L’Arbre Des Songes; ​Symphony No. 2, ‘Le Double,’ Ludovic Morlot, Conductor (Seattle Symphony)
Shostakovich: Under Stalin’s Shadow — Symphony No. 10, Andris Nelsons, Conductor (Boston Symphony Orchestra)
Spirit Of The American Range, Carlos Kalmar, Conductor (The Oregon Symphony)
Zhou Long & Chen Yi: Symphony ‘Humen 1839,’ Darrell Ang, Conductor (New Zealand Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:
Janáček: Jenůfa, Donald Runnicles, Conductor; Will Hartmann, Michaela Kaune & Jennifer Larmore; Magdalena Herbst, Producer
Monteverdi: Il Ritorno D’Ulisse In Patria, Martin Pearlman, Conductor; Fernando Guimarães & Jennifer Rivera; Thomas C. Moore, Producer (Boston Baroque)
Mozart: Die Entführung Aus Dem Serail, Yannick Nézet-Séguin, Conductor; Diana Damrau, Paul Schweinester & Rolando Villazón; Sid McLauchlan, Producer (Chamber Orchestra Of Europe)
Ravel: L’Enfant Et Les Sortilèges​; Shéhérazade, Seiji Ozawa, Conductor; Isabel Leonard; Dominic Fyfe, Producer
Steffani: Niobe, Regina Di Tebe, Paul O’Dette & Stephen Stubbs, Conductors; Karina Gauvin & Philippe Jaroussky; Renate Wolter-Seevers, Producer (Boston Early Music Festival Orchestra)

Best Choral Performance:
Beethoven: Missa Solemnis, Bernard Haitink, Conductor; Peter Dijkstra, Chorus Master
Monteverdi: Vespers Of 1610, Harry Christophers, Conductor
Pablo Neruda — The Poet Sings, Craig Hella Johnson, Conductor
Paulus: Far In The Heavens, Eric Holtan, Conductor
Rachmaninoff: All-Night Vigil, Charles Bruffy, Conductor

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:
Brahms: The Piano Trios, Tanja Tetzlaff, Christian Tetzlaff & Lars Vogt
Filament, Eighth Blackbird
Flaherty: Airdancing For Toy Piano, Piano & Electronics, Nadia Shpachenko & Genevieve Feiwen Lee (Track from: ​Woman At The New Piano)
Render, Brad Wells & Roomful Of Teeth
Shostakovich: Piano Quintet & String Quartet No. 2, Takács Quartet & Marc-André Hamelin

Best Classical Instrumental Solo:
Dutilleux: Violin Concerto, L’Arbre Des Songes, Augustin Hadelich; Ludovic Morlot, Conductor (Seattle Symphony) (Track from: Dutilleux: Métaboles; L’Arbre Des Songes; Symphony No. 2, ‘Le Double’)
​Grieg & Moszkowski: Piano Concertos, Joseph Moog; Nicholas Milton, Conductor (Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern)
Mozart: Keyboard Music, Vol. 7, Kristian Bezuidenhout
Rachmaninov Variations, Daniil Trifonov (The Philadelphia Orchestra)
Rzewski: The People United Will Never Be Defeated!, Ursula Oppens (Jerome Lowenthal)

Best Classical Solo Vocal Album:
Beethoven: An Die Ferne Geliebte; Haydn: English Songs; Mozart: Masonic Cantata, Mark Padmore; Kristian Bezuidenhout, Accompanist
Joyce & Tony — Live From Wigmore Hall, Joyce DiDonato; Antonio Pappano, Accompanist
Nessun Dorma — The Puccini Album, Jonas Kaufmann; Antonio Pappano, Conductor
Rouse: Seeing​; Kabir Padavali, Talise Trevigne; David Alan Miller, Conductor
St. Petersburg, Cecilia Bartoli; Diego Fasolis, Conductor

Best Classical Compendium:
​As Dreams Fall Apart — The Golden Age Of Jewish Stage And Film Music (1925-1955), New Budapest Orpheum Society; Jim Ginsburg, Producer
​Ask Your Mama, George Manahan, Conductor; Judith Sherman, Producer
Handel: L’Allegro, Il Penseroso Ed Il Moderato, 1740, Paul McCreesh, Conductor; Nicholas Parker, Producer
Paulus: Three Places Of Enlightenment; ​Veil Of Tears & Grand Concerto, Giancarlo Guerrero, Conductor; Tim Handley, Producer
Woman At The New Piano, Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, Producers

Best Contemporary Classical Composition:
Barry: The Importance Of Being Earnest, Gerald Barry, Composer
Norman: Play, Andrew Norman, Composer (Track from: Norman: Play)
Paulus: Prayers & Remembrances, Stephen Paulus, Composer (Track from: Paulus: Prayers & Remembrances)
Tower: Stroke, Joan Tower, Composer (Track from: Tower/ Violin Concert​ / ​Stroke / Chamber Dance)
Wolfe: Anthracite Fields​, Julia Wolfe, Composer

Best Music Video:
“LSD,” A$AP Rocky
“I Feel Love (Every Million Miles),” The Dead Weather
“Alright,” Kendrick Lamar
“Bad Blood,” Taylor Swift feat. Kendrick Lamar
“Freedom,” Pharrell Williams

Best Music Films:
Mr. Dynamite: The Rise Of James Brown, James Brown (Video director: Alex Gibney)
​Sonic Highways, Foo Fighters (Video director: Dave Grohl)
​What Happened, Miss Simone?, Nina Simone (Video director: Liz Garbus)
​The Wall, Roger Waters (Video directors: Sean Evans & Roger Waters)
​Amy, Amy Winehouse (Video director: Asif Kapadia)

You can enjoy this playlist on the go! Download MixRadio for free here